Seçimlerin Kazananı Kim?

Seçimlerin Kazananı Kim?

Mart 2024 yerel seçimlerinde beklenenden farklı sonuçlar ortaya çıktı. Seçim sonrasındaki değerlendirmelerde, genel katılımın düşük olması nedeniyle sandığa gitmeyen seçmenlerin sonuçları etkilediği konuşuluyor. Ancak sandık bazlı analizler, ekonomik durumun seçim sonuçlarını etkilemediğini gösteriyor.

İçindekiler

Ekonomik Algı ve Seçim Sonuçları

Mart ayındaki yerel seçimler, beklenenden farklı sonuçlar ortaya koydu. Seçim sonrasında yapılan değerlendirmelerde, genel katılımın düşük olması nedeniyle sandığa gitmeyen AK Parti’li seçmenin CHP’nin zaferinde etkili olduğu konuşuluyor. Ancak sandık bazlı analizler, farklı bir tablo ortaya koyuyor.

Seçim öncesi kötü giden ekonomik durumun, AK Parti’ye karşı memnuniyetsizliği artırarak muhalefet bloğuna yönlendireceği varsayımı yapılmıştı. Ancak bu gerçekleşmedi. Bunun siyasi ve ekonomik nedenleri bulunmaktadır. Siyasi olarak, muhalefetin birliğinin AK Parti seçmeninde güven yaratmaması, ekonomik olarak ise hükümetin seçim öncesi gerçekleştirdiği mali genişleme ile ekonomi algısını düzeltmesi başarı göstermişti. Ancak bu algının Mart 2024 seçimleri öncesinde toparlanamadığı görülmektedir.

2028 Hedefi ve İttifaklar

Mayıs seçimlerinden sonra, Millet İttifakı’nın dağıldığı ancak Cumhur İttifakı’nın bir arada kaldığı bir manzara ortaya çıktı. Ancak seçim sonuçlarına bakıldığında, muhalefet tarafındaki ittifakın değişmediği görülmektedir.

Örneğin, Yeniden Refah Partisi’nin 900’den fazla ilçede aday göstermesi, AK Parti ve MHP’ın aynı anda 300’den fazla ilçede aday göstermesi, CHP’nin DEM Parti aday göstermediği 378 ilçede aday göstermesi gibi durumlar, 2028 seçimlerine hazırlık içinde olduklarını göstermektedir.

CHP’nin Aday Belirleme Süreci

CHP’nin aday belirleme sürecinde yapılan hatalara rağmen sistematik bir şekilde yürütüldüğü ve sonuç alındığı görülmektedir. Kurmay zekanın sıkça tekrarlanan anketlerle birleştirilmesi sonucunda CHP’nin aday belirleme sürecinin başarılı olduğu gözlemlenmiştir.

Oy Dağılımı

2023 ve 2024 seçim sonuçlarının sandık bazlı karşılaştırılmasında, AK Parti’ye oy veren seçmenin yaklaşık %30’unun Mart 2024 seçimlerinde farklı bir tercih yaparak oy kullanmadığı görülmektedir. Bu %30’luk kitle, başka partilere oy vermiş ve bu seçimde oy kullanmamıştır. Bu da göstermektedir ki, CHP’nin zaferinde sadece AK Parti’li seçmenin sandığa gitmemesi etkili olmamıştır.

Aynı zamanda, MHP ve YSP için oy kullanan seçmenlerin de sandığa gitmediği gözlemlenirken, İYİ Parti’deki oy erimesinin temel sebebinin AK Parti ve CHP arasında dağılan oylarla sandığa gitmeyen seçmenler olduğu belirtilmektedir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 1
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Dergimize ara ara uğrayıp çıkan Ya da dergimizin müptelası olup isminin görünmesini istemeyen yazarlarımızın yazıları Konuk Yazar kısmında yer almaktadır.

Yazarın Profili