Rap Müzik, PKK ve Uyuşturucu Üçgeni

Rap Müzik, PKK ve Uyuşturucu Üçgeni

Rap Müzik PKK ve ve PKK'nın para kaynağı Uyuşturucu ticareti ile sistemin nasıl işlediği paraların nasıl aklanıp PKK'ya gittiği tüm gerçekleriyle yazımızda.

24 Şubat günü Twitter’da “ERLİK” adlı anonim Twitter kullanıcısı bir iddaa ortaya attı.Gerçi iddaa demek ne kadar doğru bilmiyorum, çünkü iddaa ettiği her şey doğru görünüyor.

Olaylar zinciri 15 kasım 1992 tarihinde başlıyor. Kısmetim-1 adlı gemiye Narkotik, EGM ve SAT ortaklaşa uyuşturucu baskını yapıyor ve bu olay manşetlere yansıyor. Gemi’de 3 Ton eroin olduğu söyleniyor. Ancak bu esnada gemi personeli gemiyi batırıyor.

Gemi Armatör Osman Ayanoğluna aitti. İçerisindeki mal ise Daş Ailesinin lideri Şeyhmus Daş ve PKK’lı Baybaşin Ailesinden Hüseyin Baybaşin’in de üye olduğu bir konsorsiyuma ait.

Hüseyin Baybaşin ve PKK

Hüseyin Baybaşin kimdir diye sorarsanız kısaca açıklayalım; Avrupa’da yaşayan Hüseyin Baybaşin, 90’ların karanlık atmosferinde PKK ve devletin içinde bulunduğu “uyuşturucu trafiğini” yönetti. Sahip olduğu devasa serveti de tam olarak bu uyuşturucu ticaretine borçlu. Baybaşin ailesi ise, başta PKK’nın yayın organı MED TV olmak üzere pek çok PKK faaliyetinin sponsoru ve YPG’nin de en büyük destekçisi.

Osman Ayanoğlu ve Hüseyin Baybaşin

Bu arada geminin sahibi Osman Ayanoğlu 1 yıl önce bir yılbaşı partisinde ailesiyle beraber öldürüldü. O zamanlar anlam verilemeyen cinayet, 3 ton eroinle anlam kazanmıştı. Geminin sahibi bir ölüydü. Konsorsiyumun ortaklarından, Şeyhmus Daş, Kısmetim bir olayından sadece 10 gün sonra suikaste uğrayıp öldürüldü. Basın bunu Kısmetim-1 olayının üstünü kapatmak için yapıldığını sanıyordu, ama iddaalara göre asıl sebebi o tarihte Türkiye’ye doğru hareket etmeye başlayan Lucky-S gemisiydi.

ERLİK adlı kullanıcının iddaası şu şekilde devam ediyor: Yıllar sonra ifadelerinde “Kısmetim 1 boştu. Zaten gemi limanlarda bekletilip aranmıştı. Mevzu dikkatleri çekmekti.”, diye itiraf edecekti Baybaşin. Devleti suçlayıp olayla ilgisinin olmadığını iddia etse de, Şeyhmus Daş’ı ortadan PKK ortak azaltmak için kaldırmıştı.

7 Ocak 1993 Tarihinde işte bu gemiye bir baskın yapıldı. 11 ton esrar, 2.5 ton bazmorfin ele geçirildi. Mürettebat yine batırmak istese de, başarılı olamadı. Ancak gemi cevaptan çok sorulara sebep oldu.

Lucky-S adlı gemi

Türk casus ve gazeteci Tuncay Güney 2001’de gözaltında şöyle ifade vermişti: “Kısmetim 1’deki eroinin sahibi Daş ve Ergenekon. Gemi Akdeniz ortasında boş batırılacak, eroin Yurtdışında satılıp parası bölünecekti. Ergenekon adına pazarlığı JİTEM’ci bir yüzbaşı yürüttü.”

Gemi yakalanmıştır ancak yeraltında efsaneler türemeye başlar, iddialara göre mallar yeniden piyasaya sürülmüştür. Bilmeyenler için Kurtlar Vadisi dizisinde sehem’in malı şanslı s gemisinde yakalanır, Pala malları devletten çalar ve tekrar piyasaya sürer.

Baybaşin ailesi ve gizli sırlar

Baybaşin yıllar sonra uyuşturucunun tekrar piyasaya sürüldüğünü itiraf eder. Veli Küçük’ü ve başka Ergenekon Sanıklarını suçlar, bu dönemde Baybaşin Ailesi Hollanda’ya iltica eder. Aile abu dönemde PKK sempatizanlığını açık açık yapmaya başlar. 98 senesinde Hüseyin ‘Siyah Lale’ Operasyonuyla yakalandı ve ömür boyu hapis cezasına mahkum edildi. Yakalandığında inanılmaz bir servete ve güce sahipti. Peki nasıl? Ne yaşandı bu 5 senede?

Öcalan Sorgusunda PKK’nın uyuşturucu Ticaretinden bahsediyor. PKK adına haraç toplayan kişinin yıllar sonra kavga edeceği Ferhat kod adlı kardeşi Osman Öcalan olduğunu söylüyor. Ancak daha önemlisi MED TV’nin finansını anlatıyor.

PKK lideri Abdullah Öcalan sorgu sırasında

250 Milyon dolar yıllık bütçesi olan ve Ahmet Kaya’nın defalarca konuk olduğu, övdüğü PKK’nın Avrupa’da yayın yapan kanalı MEDTv’nin finansmanın yarısını Hüseyin Baybaşin üstleniyor. Karşılığında bolca bu kanalda propagandası yapılıyor. Hapiste geçirdiği süre boyunca iyice radikal bir kürt ırkçısı olan Baybaşin, her ay MED Tv’de yorumculuk yapar. Bir yandan da ailesi İmparatorluğu yönetir. Baybaşin sürekli Türkiyeyi hedef alan açıklamalar yapmaya başlar. İşgalci vs. gibi söylemler de bulunur ve klasik Kürdistan masalına başlar.

Ancak PKK’nın bu parayı kullanması için para yıkanmalıdır. Peki ama nasıl?

Almanya’da bulunan pkklı Rapci Xatar, zamanında bir Altın Nakliyecisi Aracı soymuş, bu yüzden İnterpol tarafından aranmış ve sonunda Irak’a, kürt bölgesel yönetimine sığınmıştır. Ne hikmetse Almanya’ya teslim olur, 4 sene hapis yatar ve çıkar. Ama o da ne. Xatar kurumsallaşmaya gider. Hiç beklenmedik şekilde yeni nesil rapciler çıkarır. Ve her nasılsa her rapcisi patlar. Eno, Mero, Sero El Mero.

Xatar
Mero,Eno ve Xatar

Xatar Baybaşinlerle bağ kurmuştur. Xatarın Baybaşin ailesiyle bağı sadece para için değildir, iki tarafta radikal kürtçüdür. Mesela Iz Da Şarkısında “YPG’ye destek çünkü o bizim passionumuz” der. Gerçekten de yapar, YPG’ye milyonlarca dolar yardım gönderir ve diğer kürt rapcileri de aynısını yapmaya zorlar.

Xatarın YPG bağlantısını Suriyeli Xalo Selam lakaplı Selam A. yapar. Selam aynı zamanda Xatarın müzik şirketinde yöneticidir ve bodyguardlık yapar. 2017’de Türkiye’de polis kendisini paketler. Alman medyası ortalığı ayağı kaldırır. “Sözde Terör yüzünden Erdoğan Hapishanesine!”

Kara Para Aklama Sistemi

Almanya’da yaşayan Türk gazeteci İlhan Coşkun, rapçilerin Spotify ve Youtube üzerinden nasıl bu kadar çok izlendiklerini araştırırken hackerlara ulaşır. Xatarın para yıkama sistemi de aynen böyle işliyor: Spotify Dinlenmesi için 50 bin Euro para verirsin. Hesapları hackleyen bi adam, gerçek dinlenme olarak sana 1 milyon dinlenme sağlar. Spotify da sana dinlenmeler için para öder. Temiz iş! Şimdi bu işin kokusu çıkmasın diye, satın alınan izlenmelerle rapciler trendlere sokulur youtubede. Böylelikle “vay be ne izleniyor bu adamlar” diye düşünen gerçek insanlar da katılır kervana. Xatar’ın Alles oder Nix adlı şirketi Eno, Mero, Sero rapcileriyle böyle para basar.

Youtube izlenme rakamları

Her şey mükemmel işlerken, almanlar şüphelenir. Bu izlenmeler nedir böyle? Özellikle Mero. Türk kökenli araştırmacı gazeteci İlhan Coşkun Alman devlet kanalına araştırma yapar ve bu sistemi açığa çıkarır. Tüm Almanya’nın gündemine bomba gibi düşen olay sonrası Xatar deliye döner ve İnstagramdan İlhan Coşkuna saldırdığı açıklamalar yapar.

İnstagram canlı yayını

Özellikle Mero hedef gösterilir belgeselde. Xatarın açıklaması gecikmez. “Mero Türkiye’de izleniyor. O yüzden.” Apar topar Türkiye’ye gönderirler Mero’yu, o da şarkısını çıkarır. Şarkı gerçekten de tutar, Xatar Videoya Yılmaz Güney ve Ahmet Kayayla imzasını da koyar.

Böylelikle Türk Milleti Baybaşin Ailesi ve Pkk’nın uyuşturucu parasını aklamasına yardımcı olur. Xatar Gaddafi Videosunda da Hüseyin Baybaşine selam Çakar. “Asıl mafya devlettir, Hüseyin Baybaşine sor!”

Söz konusu video: https://twitter.com/i/status/1364347209605652482

Afrin harekatı esnasında Mero’nun tasması çekilir. İnstagram’dan “Allah ordumuzu korusun” temalı paylaşım yaptıktan 20 dakika sonra story’i siler. Yaklaşık 1 saat sonra Xalo Selam’la açıklama yapar. “Herkes kardeş, savaş bitsin barış olsun” der

Not: bu makalede yazılan her şey İsmini vermek istemeyen konuk yazarımıza ait olup. SANSÜR dergisinin düşünce ve politikalarını yansıtmamaktadır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 4
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 1
  _rendim
  İğrendim
 • 1
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 2
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Dergimize ara ara uğrayıp çıkan Ya da dergimizin müptelası olup isminin görünmesini istemeyen yazarlarımızın yazıları Konuk Yazar kısmında yer almaktadır.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir