Putin Gerçekten Ne İstiyor?

Putin Gerçekten Ne İstiyor?

Rusya'nın İstilası Gerçekten Dünya ve Gelecek İçin Ne İfade Ediyor? Putin'in oyunu gerçekten ne hakkında? Neden Ukrayna'yı işgal etti?

Putin, uzun ve çok karmaşık bir oyun oynadı. Bu an için hazırlığı hem kusursuz hem de tüyler ürperticiydi. Ne demek istiyorum? Batı’yı istikrarsızlaştırmak için on yıl veya daha fazla zaman harcadı – ve başardı . İngiliz ve Amerikan tarihinin son on yılının Rusya tarafından şekillendirildiğine dair şimdiye kadar bol miktarda kanıt var. Trump’ın başkan olması, Rus askeri istihbarat operasyonlarına – kelimenin tam anlamıyla ve kararlı bir şekilde – yardımcı oldu. Brexit mi? Rusya tarafından finanse edildi , kafası karışmış bir nüfusta Büyük Yalanlar’ı sular altında bırakmak için Rus teknikleriyle propaganda yaptı .

Rusya bu ana gelmek için çok uzun bir oyun oynadı. Hadi başka birkaç yol keşfedelim. Trump’ın ilk suçlamasını hatırlıyor musunuz? Bu, Ukrayna’dan gelen yardımı kesmekle ilgiliydi … başka bir deyişle, Rusya’ya yardım etmekle ilgiliydi. Sonra sağın radikalleşmesi meselesi var. Ortalama bir sağcı annesi artık o kadar fanatik ki çocuklarının okulunu yakmakla tehdit ediyor. Bunun arkasında ne var? Yine Rusya tarafından finanse edilen, Rusya tarafından halı sahaya sürülen ve Rus propaganda tekniklerini model alan dezenformasyon kampanyalarıyla ünlü Facebook ve Twitter’dan geliyor .

Bunların hiçbiri haber değil . Hiçbiri. Sıradan bir insan bunu bilmiyor çünkü elitler, politikacılar, gazeteciler ve uzmanları… bunun önemli olduğunu düşünmediler. Rusya’nın sadece küçük bir çocuk gibi yaramazlık yaptığını hayal ettiler. Bütün bunların bir amacı yoktu.

Ama neden herhangi bir ulus diğerlerini istikrarsızlaştırmaya çalışsın? Bunla alakalı mutlaka bir planı vardır.

Rusya aynı anda bir askeri istihbarat operasyonuyla Trump’ı tam anlamıyla Başkan olarak masaya oturturken ve İngiltere’yi AB’den ayrılmaya ve AB’den nefret etmeye yönlendirirken, burada bir strateji ve amaç olduğu çok açıktı.

Avrupa’daki çoğu politikacı kelimenin tam anlamıyla Rusya tarafından finanse ediliyor, Rus model ve teknikleriyle propaganda ve dezenformasyon konusunda eğitilmiş fanatikler, hedefleri açıkça Rusya’nın Avrupa’nın emperyal süper gücü olduğu fikriyle milleti uyutuyorlar. Rusya’nın kötü eli son on yılda dünyayı tanımladı. Sadece biz bunu göremeyecek kadar aptal ve suskun kaldık.

Bütün bunlar bir çeşit tesadüf olamaz ve şimdiye kadar biliyoruz ki öyle değildi. Yine, yukarıdakilerin hiçbiri benim görüşüm değil. Bu bir gerçek. Sadece, çizdikleri portre bariz olsa bile, noktalar birbirine bağlı değil.

Bunların hepsi bu ana öncülük ediyor. Rusya’nın tüm bunlara ne kadar zaman ve enerji harcadığını bir düşünün. Bir Amerikan Başkanının başa geçirilmesi. İngiltere’yi AB’den ayırmak. Her iki ülkedeki ortalama insanı radikalleştirmek. Kanada ve Fransa gibi ülkelerdeki aşırı sağ hareketlere, Batı’daki demokrasilerin saldırı altında olduğu noktaya kadar yardım etmek. İlk ve en zor olarak Batı’nın liderlerini ABD ve İngiltere’yi nasıl hedef aldığını bir düşünün. Onları her düzeyde – yukarıdan, aşağıdan, içeriden, köklerden, istikrarsızlaştırmaya ne kadar titiz ve dikkatli bir şekilde çalıştığını bir düşünün. Tüm bunların Brexit’e ve 6 Ocak’a (Kongre binası baskını) nasıl yol açtığını bir düşünün.

Bütün bunlar ciddi bir çalışma gerektiriyordu. Birçok insan On yıllık sert propaganda ve dezenformasyona maruz kaldı. Para ve operasyonlar yardımıyla tabii. Ve hiç kimse tüm bunları öylesine yapmaz. O zaman belli ki arkasında dikkatli, sofistike bir strateji, bir amaç vardı. Peki bu amaç neydi?

thumbnail
Önerilen Yazı
Rusya-Ukrayna Savaşı

Putin’in hedefi ne?

Bu bizi Ukrayna’nın işgaline getiriyor. Gerçekten ne hakkında? Sadece Ukrayna ile ilgili değil. Rusya’nın bu anı bekleyerek on yıl veya daha fazla zaman harcadığını anlıyorsanız, o zaman burada bitmeyeceğini de hemen anlamalısınız. Bundan çok çok daha büyük planları var. Ukrayna başlangıçtır. Batı’yı istikrarsızlaştırmak, Ukrayna’dan çok, çok daha büyük bir amaç için bir Rus stratejisiydi. Ne de olsa tek istediğiniz küçük bir Ukrayna dilimi ise, Amerika ve İngiltere’yi işleyen demokrasiler olarak alaşağı etme zahmetine girmezsiniz.

Peki Putin ne istiyor? Bunun cevabı tam yüzümüze bakıyor. İşgalin arifesinde Putin, faşist bir dille dolu kan donduran bir konuşma yaptı . Kimlik, miras, kan ve topraktan, Rusya’nın geçmişte nasıl bir ulus olduğundan ve tekrar aynı güçte olacağından ve Ukrayna gibi ulusların gerçekte ulus olmadığından bahsetti. Şimdiye kadar, çok faşist. Ama bu da sadece bir bahane. Görüyorsunuz, gerçek bir faşist Putin ve yandaşlarından çok daha ideolojiktir. 

Putin ve Rusya’nın kirli parası

Bu para ve güçle ilgili. Putin, bazı tahminlere göre dünyanın en zengin adamı, Bezos’u tozla duman edicek şekilde bir güç. Dostları da inanılmaz derecede zenginler. Amerika’nın milyarderleriyle kolayca rekabet ederler. Ve böyle zengin insanlarla ilgili olan şey, her zaman daha fazlasını istemeleridir. Daha fazlasını elde etmenin yolu? En kolay ve en iyi yol?

Bu nedenle Putin, Tek Rusya’dan oluşan yeni bir Sovyet imparatorluğunu yeniden kurmaktan söz etti. Oligarkların – ve onların kralı – şimdi zengin olduğunu düşünüyorsanız, tüm Doğu Avrupa’nın kaynaklarını kontrol etmelerini bekleyin. Ve sonra Batı Avrupa’ya tecavüz etmeye başlarlar.

Bu konuda abarttığımı düşünüyorsanız, daha açık olalım.

Görüyorsunuz ki, Putin’in işgaline cevaben Batılı liderler temelde… ılıman yaptırımlar ilan ettiler. Ne oldu ? Neden…daha fazla olmasın? Çünkü daha fazlasını yapamazlar.

Yarın Biden ve Johnson’ın bir podyuma çıkacaklarını ve Batı finans sistemini Rusya’nın kirli parasından temizleyeceklerini ilan edeceklerini hayal edin. Anında, finansal sistemimiz çökecektir. Hayır, şaka yapmıyorum. Kirli Rus parasını temizlemek mi? Bir zincirleme reaksiyon başlatır bu olay. Wall St’deki hedge fonlarının ve özel sermaye fonlarının yarısı – anında – sermayeleri tükenecek şekilde tasfiyeye girecekti.  Ne yazık ki, ortalama bir insanın da parasını tuttuğu bankalar bunlar. O zaman başka bir banka kurtarma paketine ihtiyacımız olacak.

Sistem kirli parayla çalkalanıyor.  O kadar çok var ki, onsuz, bildiğimiz haliyle ekonomi, neredeyse anında durma noktasına gelecekti. Tüm bu Rus fonlarını geri çekin, dondurun, tasfiye edin – ve bang, Amerika, İngiltere ve Almanya’daki ortalama bir insandan bankalara kadar uzanan bir zincirleme iflas rekor bir sürede başlatılacaktır.

Bu yüzden Putin bu yaptırımlardan korkmuyor. Batı’nın kendisine ve yandaşlarına gerçekten zarar verecek kadar ileri gidemeyeceğini biliyor. En azından kendi ekonomilerimizde kendi kendini yok etme düğmesine basmadan ve kendimizi destansı boyutlarda bir mali krize sokmadan bu gerçekten mümkün değil. Putin, Batı’nın bir varil üzerinde, kirli paradan yapılmış devasa bir varil üzerinde olduğunu biliyor.

Batı gerçekten kirli Rus parasını temizlemeye çalışırsa, mali piyasaları, borsaları ve emlak piyasaları çökecektir. 2008’i mumla arar hale getirecek bir ekonomik kriz olur.

Putin bunların hepsini biliyor. Aslında modern finanstan anlayan herkes bunu çok iyi bilir. Bu yüzden tamamen… imkansız gibi görünüyor.

Putin Doğu Avrupa’nın kontrolünü istiyor. Sadece Ukrayna değil. Estonya’dan Letonya’ya ve sonrasına kadar. Zaten o kadarını kendisi de açıkladı. Onun asıl hikayesi, saf kandan bir soylu insandan oluşan proto-faşist bir Rusya Ana’nın saçmalığıdır. Ama kimse buna pek inanmıyor ya da umursamıyor.

Çünkü Putin tüyler ürpertici bir şeyi anlıyor. Dünyamız artık kaynak sıkıntısı çekiyor . Kaynakları kontrol eden, dünyayı kontrol eder. Enerjiyi, petrolü, gazı, suyu, gıdayı kim kontrol ederse… dünyayı kontrol eder. Artık yiyecekten suya ve enerjiye kadar her şeyin kıt olduğu bir gezegende milyarlarca parayı kuruş gibi gösteren servetler kazanabilirler. Putin’in bu uzun oyunu, ölmekte olan bir gezegendeki kaynakları kontrol etmekle ilgili.

Bu açıdan, çok, çok akıllı bir oyundur. Medeniyetimizin artık umutsuz bir dönüm noktasında olduğunu anlıyor. Kolay büyüme, bol doğal kaynaklar ve ucuz mal çağı bitti . Şimdi bir şeye ihtiyacımız var ama alamıyoruz ve bu yüzden bedelini ödememiz gerekiyor. Artık her yıl daha da kötüleşecek bir kaynak kıtlığı durumuyla karşı karşıyayız – yeterli kereste, mikroçip, temiz hava, elektrik vb. yok. Fiyatlar şimdiden fırlıyor.

Kaynakları kontrol eden, dünyayı kontrol eder.

Putin’in Batı’yı istikrarsızlaştırmak için bu kadar çok zaman ve çaba sarf etmesinin nedeni budur. Bu yüzden uzun zamandır çok dikkatli bir şekilde planladı. Hiç kimse de olmayan bir öngörü seviyesine sahip. Ne yazık ki, oyununu kazanmak için şiddet kullanmaya istekli.

Peki şimdi ne olacak? Artık yeni bir savaş çağına giriyoruz. Dediğim gibi, bunun için harcanan planlama, zaman ve çaba, bunun gerçek olduğunu garanti ediyor. Bu sadece Ukrayna ile ilgili değil, Doğu Avrupa ve ötesiyle ilgili. Pandemi gibi, yeni gerçekliğimizin acımasız bir parçası olacak.

Putin’in oyunu bundan daha derin. Bu, ölmekte olan bir gezegende gerçek bir güvenliğe sahip olmakla ilgilidir – enerjiden suya, gaza, buğdaydan nikele ve ötesine kadar ana kaynaklarının mümkün olduğunca çoğunu kontrol etmek. Bütün bunları kontrol ettiğinde, er ya da geç herkes gelip senin elini öpmek zorundadır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Dergimize ara ara uğrayıp çıkan Ya da dergimizin müptelası olup isminin görünmesini istemeyen yazarlarımızın yazıları Konuk Yazar kısmında yer almaktadır.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir