Paydaş ve Hissedar Kapitalizm

Paydaş ve Hissedar Kapitalizm

Bu senenin başında önde gelen iş adamlarının düşünüp tartıştığı başlıca konular arasında yer alan paydaş ve hissedar kapitalizm, 2020 yılından önce uygulanan ve dünya ekonomisine yön veren kapitalizmlerden çok daha farklı bir sistemde çalışmaktadır.

Bu senenin başında önde gelen iş adamlarının düşünüp tartıştığı başlıca konular arasında yer alan paydaş ve hissedar kapitalizm, 2020 yılından önce uygulanan ve dünya ekonomisine yön veren kapitalizmlerden çok daha farklı bir sistemde çalışmaktadır.

ABD’nin yeni başkanı seçilen Joe Biden Amerika için yeni politikalar uygulayacağını tek tek seçim öncesi açıklamıştır. Bu açıklamalarından en önemlisi de paydaş ve hissedar kapitalizmdir. Bu politika sayesinde dünya ekonomisi farklı bir boyuta ulaşarak zenginden alınıp fakire verilecek bir politika uygulanacağı söylenilmektedir. Bu politika en çok hissedar tüccarların ve iş adamlarını ilgilendirmektedir. Bu politika ekonomik olarak güçlü ülkelerin onayından geçerse dünya ekonomik olarak farklı bir boyut kazanacaktır.

Bu politikalar sayesinde yeni vergiler uygulanarak isminden de anlaşılacağı üzere zenginden vergi alınarak bu vergiler özellikle fakir halkın fazla bulunduğu cadde ve semtlerin refah düzeyini arttıracaktır.    

Joe Biden’ in açıkladığı bu politika onun başkan seçilmesindeki en önemli etkenler arasında yer almaktadır.

Paydaş ve Hissedar Kapitalizm Genel Özellikleri ile Nedir?

Bu senenin ocak ayında dünyanın yaşanılabilir bir düzeyde olması için getirilmesi planlanan ve birkaç yıldır üzerinde düşünülen ve tartışılan paydaş ve hissedar kapitalizm kısa bir süre önce Dünya Ekonomik Forumu tarafından yürürlüğe konulması tartışılan ve Dünya’nın özellikle fakir halk için daha yaşanabilir şarlar altında eğitim, barınım ve yiyecek hakkı için Paydaşlar Kapitalizm ‘’ düzenlenilerek fakir halkın berbat yaşam biçimini ve memnuniyetsizliğini, dünya üzerinde son yıllarda tükenmekte olan adaletli para paylaşımını düzene sokarak zengin halkın fakir halkı görmesi sağlanmaktadır.

Dünya üzerindeki bütün zengin ülkelerin milyonlarca fakir bir halkı barındırdıklarından dolayı bu halkı gözetmezlerse ileride durdurulamayacak sonuçlar ile karşılaşmaları muhtemel bir boyuttur.

Paydaş ve Hissedar Kapitalizm genel amacı şirketlerin çevreye ve halka karşı duyarlı davranmaları, özellikle fakir halkın bulunduğu caddelere sosyal alanlar inşat edip durumu olmayanlara maddi yardımda bulunmalıdırlar. Bu da bir nevi şirketin, tedarikçisinden tutun ürünün yapan işçisine kadar herkesin hakkını fazla fazla ödeyerek devlete ve millete karşı boyunun borcu olan yükü ödemesidir.

Özellikle büyük şirketlerin patronları Paydaş ve Hissedar Kapitalizm karşı çıkmasalar da şirketin elemanlarına bu kapitalizm nasıl aşılayacağını tam anlamıyla çözememektedirler. Paydaş kapitalizm uygulanması çok zor fakat uygulandığı taktirde bölgenin adaleti tam anlamıyla sağlanmış olmaktadır. Hissedar kapitalizm yaygınlaşması için ilk önce şirkette hisseleri bulunan patron ve yöneticilerin bu fikre uzun vadeli bakmaları ve ona göre yeni bir plan aşamasına girmeleri gerekmektedir. Bu da şirketlerin uzun yıllar boyunca işçilerin DNA’ sına işlemiş oldukları sistemi komple değiştirmek anlamına gelmektedir. Şirketler bir sürü işinin arasına bu türden zorlayıcı ve kendilerinin karlı çıkmayacağı bu tür sistemleri pek candan bakmamaktadır.

Önümüzdeki süreçte Paydaş ve Hissedar kapitalizmin uygulanması için işçi kesimi ile patron kesim karşı karşıya kalabilir. Bu türden bir durumla karşılaşmak hem şirket adına hem de ülke adına para kaybı anlamına gelmektedir. Bu yüzden şirketler bu türden bir değişimi istemeseler dahi ülkenin menfaatini zedeleyeceklerinden ötürü devlet tarafından zorunlu kılınır.

Şirket sahipleri ve patronlar hem kendi hem de şirket menfaatleri için bu türden bir kapitalizm sıcak karşılamamakta ve yeni kapitalizm arayışlarına girmektedirler.

Paydaş ve Hissedar Kapitalizm’ den sonra Dünya Düzeni

Paydaş ve Hissedar kapitalizm uygulama aşamasından çok uzakta olduğundan ötürü önümüzdeki 6 ay içerisinde sadece patronların ağzına takılmış bir kelime olarak kalır. Fakat 1 yıl içerisinde hakkını aramasını bilen işçiler sayesinde işçiler arasında hızla yayılma potansiyeli olan Paydaş ve Hissedar kapitalizm, kısa süre içerisinde işçilerin ağızların çıkarmadıkları kelimeye dönüşecektir. Durum böyle olduğundan ötürü dünya üzerindeki gelişmiş ve gelişme potansiyeli olan ülkelerin asgari ücretleri artacağı söz konusudur.

Teknolojinin imkanları sayesinde insanlar yeni dünya düzeninde kendilerine uygun maaşlı bir iş bulmaya koyulmuşlardı. Durum böyle olduğundan ötürü devletler ülkesindeki işçi kısmının hakkını gözetmekte sorumludurlar. Bütün ülkelerde işçi kısmı her zaman daha fazladır. Bu yüzden iktidarda olan kişi işçinin hakkını gözetmez ve onu alttan alırsa bir sonraki seçimlerde iktidar bir anda kendini muhalefet bölümünde bulunur.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 5
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Dergimize ara ara uğrayıp çıkan Ya da dergimizin müptelası olup isminin görünmesini istemeyen yazarlarımızın yazıları Konuk Yazar kısmında yer almaktadır.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir