İstanbul Sözleşmesi Nedir ve Kadına Şiddet Önlenebilir Mi?

İstanbul Sözleşmesi Nedir ve Kadına Şiddet Önlenebilir Mi?

Erdoğan'ın imzasıyla Türkiye, ilk imzacısı olduğu İstanbul Sözleşmesi'nden çekildi. Peki neydi bu İstanbul sözleşmesi? Neden Önemli?

Daha çok İstanbul Sözleşmesi adıyla bilinen “Kadına Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi”, Cumhurbaşkanı Kararı ile dün akşam saatlerinde feshedildi.

Çağımızın en büyük problemlerinden birisi haline gelen kadına şiddet olayları, son yıllarda artmasıyla beraber, akıllara yeniden İstanbul Sözleşmesi konusunu getirdi. Peki nedir bu İstanbul Sözleşmesi ve ne kadar etkilidir. Ülkemizde tam manasıyla uygulanıyor mu?

İstanbul Sözleşmesi nedir?

Tüm dünyanın ve özellikle Avrupa’nın da üzerinde durduğu, kadına şiddet ve aile içi şiddet olaylarının artmasıyla birtakım önemler alınması mecburi hale gelmiştir. Bunun için İstanbul’da toplanan Avrupa Konseyi, Türkiye’nin de içinde bulunduğu birçok Avrupa ülkesinin katılımıyla bir toplantı geçekleştirmiştir. O dönemde ülkemizin bu gibi konularda yetersiz kalması ve puanının düşük olması sebebiyle, İstanbul Sözleşmesi’nin hazırlanmasında etkin bir rol oynamıştır. Özetleyecek olursak İstanbul Sözleşmesi; Kadına şiddetin önlenmesi, şiddet mağduru insanların korunması, dil, din, etnik köken ve cinsiyete bakılmaksızın her bir vatandaşın bu hizmetten yararlanabilmesi adına, pek çok Avrupa ülkesinin katılımıyla hazırlanan toplumsal bir sözleşmedir. Tarafların bu sözleşmeyi kabul etmesi halinde bazı yükümlülükleri yerine getirmesi zorunludur. Türkiye’de her ne kadar bu sözleşmenin uygulanması tartışılsa da meclisten sıfır ret oyu alarak kabul eden ilk ülkelerden birisidir.

Ülkemizde uygulandığı yıl kadına şiddet olayları yüksek bir oranda azalmıştır. Fakat son yıllarda içinde bulunan bazı maddelerden dolayı tartışmalara sebep olmuştur. Türkiye’den önemli isim ve kuruluşlardan aile yapısını bozduğu ve ülkemizin geleneklerine aykırı olduğu gerekçesiyle itirazlar edilmiştir. Bu gibi tartışmalardan sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Halkımıza sorun, onlar isterlerse kaldırılsın” sözleriyle bir oylama yapılmıştır ve çoğunluk oyunu kaldırılmaması yönünde kullanmıştır.

İstanbul Sözleşmesi Maddeleri Nelerdir?

Sözleşmeyi imzalayan ülkelerin uygulamakla yükümlü oldukları, değiştirilmesi mümkün olmayan, sadece maddeleri kabul etmeyen ülkelerin sözleşmeden çekilmesi gibi bir hakkının bulunduğu bu sözleşmenin genel olarak kapsamı şu şekildedir;

 • Kadına yönelik her türlü şiddetin önüne geçmek
 • Kadınlara güven duygusu verecek eşitlik ilkelerini yerine getirmek
 • Şiddet mağduru kadınların korunması ve sosyal yardım hizmetlerinin yerine getirilmesi için gerekli kanuni adımları atmak
 • Her türlü kadına yönelik ve aile içi şiddetin önüne geçebilmek adına, devletin bütün birimlerinin ortak çalışmalarla sürecin yürütülmesini sağlamak
 • Taraf ülkelerin birbirleriyle iletişim halinde olmasıyla, en uygun çözümlerin üretilmesi adına aktif olarak girişimlerde bulunmak

İstanbul Sözleşmesi Ne Zaman İmzalandı?

2011 yılında İstanbul’da toplanan Avrupa Konseyi’nin ve taraf ülkelerin çalışmaları sonucunda ülkemiz tarafından 11 Mayıs 2011 tarihinde imzalanmıştır. Meclis onayına sunulan sözleşmede, bütün partiler birlik olarak destek vermişlerdir. Meclisten sıfır ret oyu alan İstanbul Sözleşmesi, ülkemizde 2014 yılı itibariyle uygulanmaya başlanmıştır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Dergimize ara ara uğrayıp çıkan Ya da dergimizin müptelası olup isminin görünmesini istemeyen yazarlarımızın yazıları Konuk Yazar kısmında yer almaktadır.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir