#EvdeKal Çağrısı Tüketim Alışkanlıklarını Nasıl Değiştirdi?

#EvdeKal Çağrısı Tüketim Alışkanlıklarını Nasıl Değiştirdi?

#evdekal çağrısı toplumumuzu nasıl değiştirdi, tüketim alışkanlıklarımız nasıl sert bir şekilde değişime uğradı.

İçindekiler

Dünyada 2019 yılı sonunda ve ülkemizde 11 Mart’ta görülen Korona virüs salgını tüketim alışkanlıklarını nasıl değiştirdi? Çevre sağlığının korunması için yapılan #EvdeKal çağrısı toplumun her kesiminde karşılık bulurken, pandemi sürecinde sosyal hayat ve çalışma dinamikleri de yeniden şekillendi.

Zorunlu olmadıkça dışarı çıkılmaması yönünde yapılan yazılı ve görsel sosyal medya çağrıları, sürecin tatilden ziyade bir önlem olduğunu geniş kitlelere hızlı bir şekilde duyurmak için kullanıldı. Dünyanın hızlı bir şekilde değişmesine neden olan süreçte, perakende ve tüketim alışkanlıkları da payına düşeni aldı.

Değişen Tüketici Profili Bize Ne Anlatıyor?

Tüketicilerin geçmiş, güncel ve gelecek alışkanlıkları üzerinde etkili olan salgın sürecinde, değişime ayak uydurabilen markalar hedeflerini gerçekleştirebilecek. Kriz döneminde yeni tercihler ortaya çıkarken eski alışkanlıkların yeniden gün yüzüne çıkması, beklentilerin hangi yöne kaydığını da net bir şekilde gösteriyor.

Tüm dünyada ve ülkemizde öne çıkan ihtiyaçlar ve sergilenen davranışlar arasında en dikkat çekenler;

 • Evde yemek pişirme
 • Artan paket servis talebi
 • Görüntülü konuşma
 • Dayanışma&Bağış kurumlarına destek
 • E-ticaret kullanım sıklığı
 • Dijital spor ve hobi kanallarına üyelik
 • Uzaktan eğitim ve çalışma
 • Online bankacılık hizmetleri olarak gösterilebilir.

Kriz döneminde öne çıkan temalar, eski alışkanlıkların manevi hazzı üzerinde etkili olurken gizli kalmış yeteneklerin keşfine olan eğilim, kişilerin kendilerine ve ailelerine daha fazla zaman ayırma isteğinin bir sonucu olarak değerlendirilebilir.

Sivil Toplum Kuruluşları Büyük Destek Görüyor!

İhtiyaç sahiplerine bağışta bulunmanın ve yardımlaşmanın ön plana çıktığı süreçte, dijital ödeme kanallarına ve e-ticarete gösterilen ilgi, toplumun geneline yayıldı. Virüsün bulaşma etkisinin azalması için tercih edilen temassız ödeme yöntemleri, online bankacılık hizmetlerinin de değer kazanmasına neden oldu.

Toplumsal hareketliliğin teknolojiyle birlikte değişip dönüştüğü salgın sürecinde, karşılaşılan global tehdide karşı ortak hareket etme bilinci kendini her platformda göstermiştir. Sivil toplum kuruluşlarının faaliyetlerini hızlı ve çabuk bir şekilde dijital ortama taşıma becerisi ise, ihtiyaç sahiplerinin toplumun her kesiminden karşılık görmesini kolaylaştırmıştır. 

Salgın Sürecinde Sosyalleşme

Sosyal ortam kısıtlanıp sosyal mesafe kuralları yaygınlaşırken ortaya çıkan bireysel izolasyon kavramı, sosyal medyanın daha fazla kullanılmasını sağladı. Gündeme göre şekillenen paylaşımlar, kişilerin evde geçirdikleri zaman hakkında da fikirler vermeyi başardı. Bu süreçte dijital platformlarda en sık yapılan görsel paylaşımlar arasında;

 • Evde spor
 • Ekmek yapımı
 • Yemek tarifleri
 • Yoga ve pilates uygulamaları
 • Temizlik önerileri
 • Görüntülü arama kuralları sayılabilir.

Kişisel bakım ve ev temizliğine yeni bir boyut kazandırılırken arama motorları üzerinden yapılan kelime bazlı ortalama değerlerin, evde geçirilen zamanın kalite ve konforunun artırılmasına odaklandığı da söylenebilir.

Teknolojinin Sınırları Zorlanıyor!

Teknolojinin sunduğu nimetler yeniden keşfedilirken, kişisel alanlarını ve yeni deneyimlerini sosyal medya hesapları üzerinden takipçilerine açanların sayısı gün geçtikçe artıyor. Özel hayatın yeni bir motivasyon kaynağı olan sağlıklı beslenme ve yeni tatlar deneme ihtiyacıyla birleşmesi, evde geçirilen sürenin iyi değerlendirilmesine ön ayak oluyor.

Evde kalınan sürenin uzaması ve dışarıdan alınan yiyeceklerdeki hijyen sorunu, mutfaklarda geçen sürenin çeşitli hobiler ve denemelerle desteklenmesini sağlıyor.

 • Bu sürecin bir çeşit terapi olarak karşılık görmesininse Türk Mutfağının geleneksel lezzetlerinin sofralarda yeniden değer bulmasını sağladığı söylenebilir.

Evde kalan her ailenin salgın boyunca sayısız kere ekmek yapmayı denemesi sosyal medya platformlarının adeta bir mahalle fırınına dönmesine neden oldu. Espri bir yana salgın sürecinde kazanılan sağlıklı beslenme alışkanlıklarının salgın sonrası dönemde de etkili olacağı konusunda herkes hem fikir…

Herkes İçin Teknoloji

Görüntülü konuşma ve alternatif ödeme yönetmeleriyle herkesin ihtiyaç duyduğu gelişen teknolojiler, özellikle eğitim ve iş hayatının bir parçası olmayı başardı. Kullanıcılara oturduğu yerden sosyalleşme ve iş bitirme imkânı sunan platformlar, farklı mesafelerdeki herkesin aynı masa etrafında toplanmasına fırsat yarattı.

Doğum günlerinin yanı sıra ev partilerinin ve özel günlerin değerini artıran paylaşımlar sayesinde, salgın öncesi döneme nazaran daha sık görüşme imkânı bulanlar, gelecek dönemler için de yaşam tarzlarını bu modele göre şekillendirecek.

Temassız Ödemenin Yeni Düzendeki Yeri

Hijyen kuralları gereği ön plana çıkan temassız ödeme yöntemi, fiziksel olarak yapılan alışverişlerde tek seçenek olmayı başardı. Artan e-ticaret hacmi, paket servislerde online bahşiş hizmeti ve lojistik destekler, salgın sürecinin öne çıkan yenilikler arasında gösterilebilir.

Gelecek Online Eğitimde

Salgın öncesinde daha çok kişisel gelişim için kullanılan online eğitim, salgın sonrasındaki dönemde bir zorunluluk olarak karşımıza çıktı. İletişim ve internet teknolojilerinin günlük hayatın vazgeçilmez bir parçası haline gelmesini sağlayan süreçte, kazanılan alışkanlıkların geleceğe yön vereceğini söylemek çok da yanıltıcı olmaz. Planlı bir şekilde sürdürülen eğitimler, isteyen herkesin eşit şartlara sahip olmasının önündeki engelleri de tek tek ortadan kaldırmıştır.

Yeni Tüketiciler Markalardan Ne Bekliyor?

Tüketim alışkanlıklarını baştan sona değiştiren salgın, sadece alışveriş tercihleri üzerinde değil hayata bakış tarzı üzerinde de etkili olmayı başarmıştır. Bu dönemde yaptığı reklamlar, fiyat politikaları ve tedarik süreçleriyle tüketiciye destek veren markalar pazar paylarını artırırken günlük hayata fayda sağlamayan markalar ise yok olmaya mecbur kalmıştır.

7/24 alışveriş imkânı sunan siteler, hedefledikleri başarıya ulaşmak için salgın sürecini yakından takip ederek tüketici tercihlerine uygun servisler sunmak zorundadır. Dinamik bir yapılanmayla kimileri için dezavantaj olan sürecin avantaja dönüştürülebilmesiyse bir pazarlama başarısı olarak görülebilir.

Tüketiciler kendilerini yeniden keşfediyor: Sosyal izolasyonun toplumun her alanından yaygınlaşmasıyla birlikte kendilerini yeniden keşfetme şansını yakalayan tüketiciler, beklenti ve önceliklerini gözden geçirerek yeni nesle uygun bir yaşam tarzı yaratmaya başladılar.

Kadınların erkeklere oranla daha fazla endişe yaşadığı pandemi sürecinde güven duygusunu eksiksiz olarak hissettiren markalar, satın alım kararlarında ani değişimlerin yaşanmasına neden oldu. Tüketici beklentilerinin;

 • Hijyenik ürün
 • Hijyen kontrollü teslimat
 • Maske kullanımı ve
 • Uygun fiyat politikasıyla

eşleştirdiği ürünlerden yana satın alma tercihi gösterdiği dönemde, 7/24 erişilebilir olmak da en önemli avantajlar arasında gösterilebilir.

Markaların Stratejileri Tüketici Beklentilerini Karşılıyor mu?

Salgın süreci pek çok çevre tarafından “Yeni Normal” olarak adlandırılırken, tüketici alışkanlıkları markaların belirledikleri stratejiler doğrultusunda eksiksiz olarak karşılanmaya çalışılıyor. Söylemden çok eyleme odaklanması gereken markalar, tüketiciyi önemsediklerini net bir şekilde gösteren kampanyalarla odak noktası olabilirler.

Sosyal mesafeyi korurken alışverişi devam ettirecek yeni nesil sistemler ve ödeme araçları sayesinde teması engelleyen yöntemler, talepte yaşanan artışın kesintisiz bir şekilde devam etmesini sağlayabilir. Korona virüs öncesinde de hayatın içinde yer alan ve beklentilere göre değişip gelişen e-ticaret, bu dönemde belli yaş grupları tarafından da tercih edilir hale geldiği söylenebilir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 1
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Dergimize ara ara uğrayıp çıkan Ya da dergimizin müptelası olup isminin görünmesini istemeyen yazarlarımızın yazıları Konuk Yazar kısmında yer almaktadır.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir