Doğu Türkistan’da Ne Oluyor?

Doğu Türkistan’da Ne Oluyor?

Çin'in yıllardır süren Uygur Türklerini asimile etme projesi ve bu projenin arkasındaki gerekçeler neler? Türk medyası neden üç maymunu oynuyor?

Çin, Kardeşlerimizi Katlediyor!

Çin’in 1949 yılından sonra Doğu Türkistan’a yaptığı baskı ve asimilasyonlar çok yoğun bir şekilde hâlâ devam ediyor. Son yıllarda mesleki eğitim adı altında yaklaşık 1milyon ile 3 milyon arasında Türk’ü toplama kamplarında hapsedildiği bilinmektedir. Çin, Doğu Türkistanlı insanları toplama kamplarına alarak asimile ve dinlerinden çıkarma çabaları her geçen gün medyaya düşüyor. Çin bu görüntüleri ve toplama kampını yalanlayıp mesleki eğitim verdiğini söylüyor. Ama uydu görüntüleri, içinde milyonlarca Uygur Türk’ünün bulunduğu toplama kamplarının son yıllarda 3 kat büyüdüğünü ortaya çıkarttı. Ardından milyonlarca Uygur Türk’ünün kaybolmaları sonrası oluşan uluslararası baskıdan dolayı Çin hükümeti, burayı gezdirmek zorunda kaldı. Doğu Türkistan’a orada olup bitenleri görmek için giden Uzman Heyet; bu ziyareti Çin’in kendi planladığını, Doğu Türkistan ziyaretinin göz boyamak amaçlı bir tiyatrodan ibaret olduğunu söylediler. Çin’in dünyaya göstermek istediği, bu kampların cezaevi olmadığını, mesleki eğitim vermek için kurulduğunu lanse etmekti.

 Çin, yapılan ağır işkence ve saldırılarda Doğu Türkistan’ı sorumlu tutarak 2014’te yeni bir süreç başlattı. Bu sürece ‘ terörizme karşı halk mücadelesi’ adı verdiler. Bu politikayla Uygur Türkleri suç işlemedikleri halde suç işleme kapasitesi olduğu için hapse atma gerekçesini ortaya attılar.

Çin, Doğu Türkistan’a Neden Zulmediyor?

1949 yılında Çin Komünist Partisi (Çin askerleri) Doğu Türkistan’a girer. Çin devleti 6 yıllık zorlu savaşın ardından Doğu Türkistan’ı mağlup eder. Ardından Doğu Türkistan’ı resmen ilhak ettikten sonra adını ‘Sincan(yeni devlet)’ olarak değiştirir. Böylece Doğu Türkistan için daha zorlu yıllar başlar. Çin devleti, Doğu Türkistan topraklarını büsbütün işgal edebilmek için Uygurlara karşı acımasız zulümlere başlar. Doğu Türkistan, 1977’e kadar kötü bir süreç geçiriyor. Din alimleri, akademisyen hocalar katlediliyor, mal varlıklarına el koyuluyor. Mescit, cami, yıkılıyor. Birçok insan yurt dışına kaçmak zorunda kalıyor.

2013’te Çin Cumhurbaşkanı, Uygur Türklerinin yaşadığı bölgeyi ziyaret eder. Aradan 70 yıllık baskı ve işkence dolu bir dönem geçmesine rağmen yerel halkın; dinini, örf ve âdetini terk etmediğini görünce çok sinirlenir. 2014’te yerel sistemi değiştirmek istiyor. Çocukları asimile etmek için bambaşka kamplara götürülür. Tüm camiler yıkılmaya veya eğlence merkezine, kafeye dönüştürülmeye başlandı. Namaz kılmak yasaklandı. İbadet edenler görüldüğü zaman bu bir suç sayılarak hapse atıldı. Ramazan ayında oruç tutanlara zorla içki içirilmeye başlandı. Kadınlara tecavüz edilmeye, her eve Çinli asker yerleştirilmeye başlandı. Müslümanlara zorla domuz eti yedirme, dinlerinden çıkmaları için vahşice işkenceler yapmaya başladılar.  Çünkü Çin, İslam dinini hastalık olarak görüyor. Bu yüzden İslam dinini, Doğu Türkistan’dan silmek istiyor. Çin’in, Uygur Türklerine yaptığı zulmün birinci nedeni bu.

2. Nedeni: Çin, Doğu Türkistan’ı enerji merkezi( petrol, doğalgaz, kömür, altın, gümüş) olarak görüyor. Sincan; petrol, doğalgaz, uranyum kaynaklarına ve bol miktarda altın yataklarına sahiptir. Tüm bunların yanı sıra en büyük pamuk üretim merkezlerinden biri olan Doğu Türkistan, Çin için bir başka nedenidir. Bu yüzden yer altı bakımından zengin olan Doğu Türkistan toraklarını almak istiyor. 3. Nedeni: Doğu Türkistan stratejik olarak çok iyi bir konumda( 10’dan fazla ülkeyle komşu). Bunun için Çin, bu nu kaybetmek istemiyor, bu avantaja sahip olmak istiyor. 4.Nedeni: 2013’te, Çin’in Dünya ile ticaret yapmasını kolaylaştırmak için Yeni İpek Yolu Projesi, Sincan bölgesinden geçmektedir. Bu da bölgeyi Çin için vazgeçilmez yapıyor. 5.Nedeni: 2050’ye kadar Uygur Türklerini yok etmek için çabalıyorlar. Bu yüzden Uygur Türklerini türlü işkencelerle öldürecekler, yok edecekler ya da asimile edecekler.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 1
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Dergimize ara ara uğrayıp çıkan Ya da dergimizin müptelası olup isminin görünmesini istemeyen yazarlarımızın yazıları Konuk Yazar kısmında yer almaktadır.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir