Dijital Hayat Duracak Mı? Yapay Zeka Ne Alemde?

Dijital Hayat Duracak Mı? Yapay Zeka Ne Alemde?

Yapay Zekâ diğer teknolojilere kıyasla ivmelenerek gelişen bir teknoloji. Geçtiğimiz ay yayınlanan OpenAl tarafından GPT-3 yayınlandı.

Güneşte gözlemlenen yaklaşık Mars büyüklüğündeki lekenin dünyamıza doğru döndüğü tespit edildi. Ayrıca Güneşte gözlemlenen bu leke gün geçtikçe büyüyor. AR2770 ismi verilen leke henüz yerküremizi etkileyecek kadar büyük patlamalar oluşturmasa da uzmanlar meydana gelebilecek büyük patlamalar sonrasında oluşacak elektromanyetik dalgaların atmosferi ve atmosferde bulunan uydu gibi uzay araçlarını olumsuz yönde etkileyeceğini belirtiyorlar. Uzmanların görüşü; AR2770 ismi verilen leke tüm dünyada uyduların zarar görmesine, internetin ve radyo sinyallerinin çalışmamasına hatta ileri seviyelerde elektrik kesintilerine dahi neden olabileceği yönünde. Bütün bunlarla birlikte bu lekenin amatör bir gözlemci tarafından keşfedilmiş olması da milyar dolarlarca bütçeleri olan uzay ajanslarının ciddiyetinin sorgulanmasına sebep oldu.

Mobil Sismograf

2020 ilk çeyreğinde 2 milyar kullanıcı sayısına ulaşan Android, Google tarafından mobil sismograf olarak kullanılmaya başlayacak. Android 5.0 sürümü ve üzeri telefonları Ağustos ayı itibarıyla alacakları bir güncelleme ile bulundukları ortamda meydana gelen sismik hareketleri Google’da bulunan bir veri tabanına gönderecek. Google sahada bulunan mobil cihazlardan gelen veriler toplayarak mobil cihazlara herhangi bir olası depremi önceden haber  verebilecek. Bununla birlikte sahada bulunan herhangi bir sorundan dolayı yanlış bir sismik hareket algılandığında Google’ın yapay zekâsı sayesinde bunun bir deprem olmadığı anlaşılabilecek, böylelikle yanlış alarmların önüne geçilebilecek.

Yapay Zekâ ve GPT-3

Yapay Zekâ diğer teknolojilere kıyasla ivmelenerek gelişen bir teknoloji. Geçtiğimiz ay yayınlanan OpenAl tarafından GPT-3 yayınlandı ve yapay zekâ teknolojisi kendini aşmış oldu. GPT-3’ ün yaptıkları teknoloji meraklılarının şaşkına çevirmeye yetiyor. Yapmak istediğiniz bir tasarımı birkaç kelime ile anlattığınızda size istediğiniz grafik tasarımı yapabiliyor ya da bir yazarla röportaj yapmak istediğinizi söylediğinizde size o yazarın kelimeleri ve düşünceleri ile cevaplar üretebiliyor. Kodlama konusunda da oldukça mahir olan GPT-3, birkaç kelime ile anlattığınız bir uygulamanın kodlarını size anında oluşturabiliyor. GPT-3′ ü besleyen bilgi kaynakları oldukça geniş. Bunu ifade etmek için internetin en kapsamlı ansiklopedisi Wikipedia’ nın 23 katı veri girişi yapılmış. Bu da bugüne kadar yazılmış ne kadar bilgi varsa GPT-3 tarafından sular seller gibi öğrenildiği anlamına geliyor. Yapay Zekâ uygulamalarının bilgiyi yorumlamak için kullandıkları öğrenme becerisine hiper parametre adı veriliyor. GPT-3′ ün kendini aşmasının sebebi bu hiper parametrelerin gücü: Tam 175 milyar hiper parametre! Geleceğin nasıl olacağını hiçbirimiz bilemiyoruz.

Bunları Biliyor Musunuz?

 • Kişisel özelliklerimizi birçok noktada ele veriyoruz, el yazımızdan vücut şeklimize, tırnak yapımızda saçlarımıza kadar birçok özelliğimizden kişiliğimiz tahmin edilebiliyor. Bilim insanlarının son yaptığı araştırmalara göre akıllı telefon verilerimiz de kişisel özelliklerimizi ele veriyor.
 • Amerika – Çin savaşı devam ediyor. Amerika dijital dünyada daha eski olmanın avantajlarından her platformda faydalanıyor. Geçtiğimiz günlerde YouTube 2500 Çin menşeli kanalın yayın haklarını durdurdu ve videolarını sildi.
 • Henüz resmi bir açıklama yapılmış olmasa da ABD Savunma Bakanlığı, UFO’ları araştırmak ve takip etmek için bir ekip kuracağını duyurdu. Ekip askeri uçaklarla UFO avlamayı deneyecek.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Dergimize ara ara uğrayıp çıkan Ya da dergimizin müptelası olup isminin görünmesini istemeyen yazarlarımızın yazıları Konuk Yazar kısmında yer almaktadır.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir