Dijital Devrimin Başrol Oyuncusu Y Kuşağı ve Özellikleri

Dijital Devrimin Başrol Oyuncusu Y Kuşağı ve Özellikleri

Bilgiye erişimde yaşanan kolaylıkla birlikte nesiller arasındaki şartların hızlı bir değişmesi, gözlerin Y kuşağı ve sahip oldukları özellikler üzerine çevrilmesine neden olmuştur.

İçindekiler

Ülkemizdeki nüfusun yaklaşık %40’ını oluşturan Y kuşağı, değişen dünyadan neler bekliyor? Bilgiye erişimde yaşanan kolaylıkla birlikte nesiller arasındaki şartların hızlı bir şekilde değişmesi, gözlerin Y kuşağı ve sahip oldukları özellikler üzerine çevrilmesine neden olmuştur.

Gücünü teknolojide yaşanan gelişmelerden alan yeni nesil, apolitik görünmekle birlikte yaratıcı düşünce gücüyle dikkatleri çekmeyi başarmıştır. 1979-1999 yılları arasında doğanları kapsayan kuşak, kültürlerarası iletişim artmasında en büyük görevi üstlenmiş ve bunu en iyi şekilde gerçekleştirmiştir.

Sorgulamaktan Asla Çekinmeyen Y Kuşağı

Her zaman haklıdan yana tavır sergileyen kuşak, ismindeki Y harfini İngilizcedeki “Why” kelimesinden alıyor. Genel olarak bakıldığı zaman ortak özellikleri; komiklik, yaratıcılık ve enerji olan topluluk, yaşanan her olayın altında bir mantık arıyor. Nedene odaklanan ve her söylenene inanmayan Y kuşağı, sorgulamaktan asla çekinmezken haklıya hakkını vermeyi de ihmal etmiyor.

Bağımlı olmak yerine kendine özgüvenli olan bireyler için sosyalleşmek son derece önemli. Ailelerinden gördükleri destekle özgürlükçü bir şekilde yetişen gençler, küresel çapta kendilerini geliştirecek yardımcılara çok kolay bir şekilde erişim sağlayabiliyor. Uyum sorununun ortadan kalkmasını sağlayan bu süreç bireyin, en hızlı şekilde istediği sonuca ulaşmasını ve kendisini iyi bir şekilde ifade etmesini destekliyor.

 • Uzun vadeli planlardan kaçan
 • Değişime açık
 • Uyum sağlamaktansa kendisine uyum sağlanmasını isteyen ve
 • Bilinçli tüketim alışkanlıklarıyla öne çıkan Y kuşağı

toplumsal olaylar karşısında da üzerine düşen sorumluluğu kendisinden beklenenden daha iyi bir şekilde yerine getiriyor.

Doğallık Değişimin Tam da Kendisi!

Kuralcı ve hiyerarşik bir yapıya sahip organizasyonların değişime ayak uydurarak özlenen doğallığa kavuşmasını sağlayan anlayış, insan kaynağının standart kalıplar dışına çıkmasını sağlıyor. Beğenilen çalışanın elde tutulması için yeni baştan üretilen şirket içi dinamikler, iş yerlerinin esnek çalışma saatlerini benimseyerek daha verimli ve üretken olması üzerinde de etkili olmayı başarmıştır.

Çalışmak için en önemli motivasyonu “Yaşamdan zevk al” olan Y kuşağı, kendi kurallarını koymayı sevdiği için anlaşılması ve çalıştırılması zor bir grup olarak değerlendirilebilir. Milenyum kuşağı olarak da adlandırılanlar, yoğun olarak sosyal medya üzerinden iletişimi tercih ederken, teknolojiye olan tutkuları perakende sektöründe yeni tercihlerin dikkate alınması gerekliliğini firmalara bir kez daha hatırlatıyor. Her zaman kısa, net ve anlaşılır mesajlardan hoşlanan müşteriler için hazırlatılacak blogger ve youtuber mesajları eşliğinde hedef kitlenin dikkati istenen yere çekilebilir.

Y Kuşağını Hedefleyen Dijital Pazarlama Stratejileri

Geleneksel pazarlama tekniklerine aşina olan Y Kuşağı, fiyat karşılaştırması yapmaya imkân sunan yeni nesil dijital pazarlama stratejileri eşliğinde para harcamaya meyilli hale getirilebilir. Alacağı ürüne ya da nerede yemek yiyeceğine sosyal medyada paylaşılan fotoğraflarla karar veren grup, bilgiye sınırsız bir şekilde erişerek güçlü fikirler elde edebilir.

Y kuşağını anlamak mümkün mü? Teknolojinin günlük hayatın bir parçası haline gelmesine bizzat şahitlik eden Milenyum çocukları, nostaljiyi canlı tutarken gelecekten ilham alan projelerle sadık bir müşteri haline getirilebilir. Her şartta odağı inovasyon olan markalar, Y kuşağının tercih ettiği pazarlama ürünleri arasında gösterilebilir.

Sosyal medyada yaşanan gelişmeleri kaçırmamak için ciddi bir stres yaşayan Milenyum çağı, teknolojik yenilikleri kimi zaman işin içinden çıkılamayacak sorunlar olarak algılayabiliyor. Günümüzün 20-40 yaş arasındaki topluluğunu içine alan özellikler arasında ilk sırada yer alan teknoloji kullanım sıklığı, bu nesil için 6.his olarak tanımlanabilir.

Dijital Dünyaya Erişimin Kısıtlanması Fikrinin Sürece Etkisi

Dijital dünya ve ekranlardan bir saniye bile uzak kalmak istemeyen nesil, dönemsel olarak tüm dünyada konuşulan erişim kısıtlanması fikriyle yoğun bir stres kaynağının içine düşüyor. Akıllı telefonda zaman geçirme süresinin günlük olarak 5-7 saate kadar çıktığı Y kuşağı sırasıyla;

 • Sosyal medya
 • Haber siteleri ve
 • Anlık iletişim platformlarını kullanmayı tercih ediyor.

Sosyal medya platformları arasında en çok; Instagram, Twitter, Facebook, TikTok ve WhatsApp kullanmayı seven nesil, doğru ve güvenilir bilgiye erişimde yaşanan zorluklar yüzünden küçük çaplı bir stres süreci yaşıyor.

Bilgi kirliliğinden linç yemeye, bağımlılıktan abartılı paylaşımlara, beğenilmemeden gündem dışı kalma korkusuna kadar pek çok farklı başlıkla kullanıcıları yoran sosyal medya platformları, alışveriş tercihleri üzerinde de etkili olmayı başarıyor.

Y ve Z Kuşağını Birbirinden Ayıran Özellikler

Y kuşağı hayatın tadını çıkarmaya odaklanırken peşlerinden gelen Z kuşağının dünyayı değiştirme çabası; hayattan keyif alma ve özel deneyimler yaşama fikrinin kabul görmesine neden oluyor. Seyahat etmeyi seven Y kuşağı sınırlar olmadan yaşamayı hedefleyen Z kuşağının yanında mobil teknolojilere olan bağımlılıkta bir adım geride kalıyor. Üretmekten ziyade tüketime odaklanan nesil, planlı alışveriş tercihleriyle markaların hedeflerine ulaşmalarında nefes almalarına destek sağlıyor.

 • Yeni markalarla tanışmaya istekli
 • Özel teklif almaktan hoşlanan
 • Planlı alışverişi tercih eden ve
 • Kendisini ekonomik olarak tanımlayan Y kuşağı, beğendiği markadan vazgeçmeye henüz hazır görünmüyor.

Günümüzde duygusal bağa hâlâ önem veren, reklamlara olumlu geri dönüş sağlayan ve sosyal medyada fenomen olan hesapların tercihlerine dikkat eden kuşak, sunulan canlı deneyimlerle alacağı kararı baştan şekillendirmeye elverişli görünüyor.

Y Kuşağı Özellikleri ve Dünyadan Beklentileri

Gününü elektronik ajandalar üzerinden şekillendiren Y kuşağı dünyadan neler bekliyor? Çağımızın zamane gençleri olarak adlandırılan grup, dünyanın farklı yerlerinde farklı eylemlerin altına imzasını atıyor. Sanal ortamda var olan şiddetin düşmanlık duygularını ön plana çıkardığı karanlık yüze sahip Y kuşağı, teknolojiye olan bağımlılık yüzünden çoğu zaman hayatın gerçekliğinden uzak kalmak zorunda bırakılıyor.

Toplum yararına olan kararları benimseyen aydınlık yüze sahip Y kuşağı ise, kuşaklar arası uzlaşmacı tavrıyla kendinden önceki ve sonraki nesli de cesaretlendirmeyi başarıyor. İş ve sosyal yaşamda her zaman adaleti ön plana çıkaran davranışlar benimseyen Milenyum gençleri, dünyanın kötü gidişatını değiştirecek donanıma sahip.

Y Kuşağı Motive Edilebilir mi?

İş hayatında yerini alan ve yöneticilik pozisyonlarını zorlayan kuşak, geleceğin liderlerinin seçilmesinde de büyük bir gücü elinde tutmayı başarıyor. Güçlü olduğu kadar ikili ilişkilerde de etkili bir iletişim kurabilecek liderler tercih eden nesil, iş sürecinin her kademesine dâhil edilerek motive olabilir. Değişime açık, esnek, dinleyen, şeffaf liderler, Y kuşağının sahip olduğu gerçek potansiyeli açığa çıkaracak ortamı yaratabilirler.

Rekabetçi ve kendini hızla geliştirebilen özelliklere sahip olan Y kuşağı saygı gördüğünü hissettiği her ortamda ve projede değerlendirilebilir. Şirketlerin güçlü tarafı olmaya aday olan gençler, deneyimsiz oldukları ortamlarda dahi fikirlerini söylemekten asla geri durmayacaktır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 1
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Dergimize ara ara uğrayıp çıkan Ya da dergimizin müptelası olup isminin görünmesini istemeyen yazarlarımızın yazıları Konuk Yazar kısmında yer almaktadır.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir