Boğaziçi Üniversitesi’nde rektör protestosu

Boğaziçi Üniversitesi’nde rektör protestosu

Boğaziçi Dayanışması ve öğrenciler, Melih Bulu’nun AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından rektör olarak atanmasını protesto ediyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 2015 yılında İstanbul 1. bölge milletvekili adayı olan Melih Bulu’nun Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü’ne atanmasını protesto eden öğrenciler üniversite önünde toplandı.

“İntihalci rektör istemiyoruz”, “Üniversiteler bizimdir” , “Kayyum rektör istemiyoruz” sloganları atan öğrenciler, Özgür üniversiteler yaratacaklarının altını çizdi. Boğaziçi Üniversitesi’ne İstanbul Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi ve ODTÜ öğrencileri de destek verdi.

İstanbul Üniversitesi’nden bir öğrenci, “Bizim de Mahmut Ak gibi bir iletimiz var. Ama ODTÜ’de de, Boğaziçi’nde de direnişle kazanacağız. Üniversite hakkımızı elimizden alanlara cevabımızı o kapılardan atlayarak verdiysek o direnişimiz bugün Boğaziçi’nden Melih’i atacaktır. Direnişimiz ilmek ilmek büyüdü. Üniversiteler bilim isteyen, özgürlük isteyen öğrencilerindir; sizin devlet aklınızın değildir” dedi. ODTÜ Dayanışması’ndan başka bir öğrenci ise, “Buraya araba araba polis gelmesinin sebebi öğrencilerden korkmalarıdır” şeklinde konuştu.

KAMPÜSE GİRMELERİ ENGELLENMEK İSTENDİ

Basın açıklamasının ardından Kuzey Kampüsüne yürümek isteyen öğrencilere müdahalede bulunuldu. Tek tek kart göstererek girmeyi reddeden öğrenciler, güvenliğin engelleme girişimlerine rağmen Kuzey Kampüsüne girdi.

POLİS PLASTİK MERMİ İLE MÜDAHALE ETTİ

Tüm engelleme girişimlerine rağmen protestolarına devam eden öğrencilere sert müdahaleler sürüyor. Polis, Boğaziçi öğrencilerine tazyikli su ve plastik mermi ile müdahale etti.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Sansür, doğru ve tarafsız gazetecilik ilkesiyle hareket eden, hiç bir baskıya boyun eğmeyen, sansürlü medyanın içinde sansürsüz içerikler üreten bir dijital dergidir.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir