Bitcoin Hala Emekleme Aşamasında

Bitcoin Hala Emekleme Aşamasında

Bitcoin, sadece on iki senelik bir varoluşla olağanüstü işler başarmış olan olağanüstü bir parasal devrimdir. Yine de, bu tür bir maddi devrimin biraz vakit aldığı gerçeğini gözden kaçırmamalısınız. Bitcoin’in sıhhatli bir finansal vasıta olabilmesi amacıyla fiyat dalgalanmalarının olması gerekiyordu ki esasen inişler ve çıkışlar oluyor ve daha çoğu da olacak. Çünkü şayet dümdüz doğrusal bir yükseliş olsaydı bunun adı manipülasyon olurdu.

Bitcoin’in genel halk tarafından benimsenmesi ne yazık ki öyle doğrusal bir artışla gerçekleşmiyor. Genel halk kitlelerinin bitcoini benimsemesi seneler sürecek bir sosyal davranış biçimi. Bu da psikolojik olarak Bitcoin satmanız konusu ile ilgili size baskı yapacak zorlu bir süreçtir. Bitcoin satmanın gösterişine direnmek amacıyla kuvvetli olmayı gerektiren sabırlı bir yol bizleri bekliyor. Takdir edersiniz ki şayet yatırımlarında getiri, sorunlu bir sabır sürecinin meyvesidir.

Bahsettiğim cazibe, Bitcoin fiyatı yükseldiğinde ya da düştüğünde kendini daha net gösterir. Örneğin, Bitcoin fiyatı keskin bir şekilde yükseldiğinde, her vakit size kar alma vaktinin yaklaştığını dile getiren insanların sesini duyacaksınız. Onlara şunu söyleyebilirsiniz: ‘Dostum 2021 yılında, dijitalleşme ve robotlaşma çağının eşiğindeyiz, Enflasyon küresel çapta süratle yükseliyor. USD ya da TL cinsinden kâr elde etmeyi mi umuyorsun? Dünyanın en gözde dijital parası var elimde…’

Bitcoin ve Verdiği Özgürlük

Bitcoin fiyatı düştüğünde, (çünkü serbest pazar bunu yapar, pazarlar soluk alır soluk sunar.) paniğe kapılmamak amacıyla duygularınızı denetim etmeniz gerekir. Bu panik, Bitcoin devrimine temelden inananları ve Bitcoin’i sadece süratli varlıklı olma patikası olarak görenleri ayıklamaya yardımcı olur. Bitcoin’in tamamıyla güçle alakalı olduğunu anlayarak doğru tarafta olmak size kalmış. Bitcoin size hayatınızı kendi şartlarınıza göre yaşamanın özgürlüğünü sunar. Ve esasen kıymetli olan da budur. FUD (Korku, Belirsizlik ve Şüphe) önümüzdeki senelerde artacak olsa da, gerçek sinyale odaklanmak amacıyla bütün bu bölge gürültüsünü filtrelemeyi öğrenmeniz gerekecek. Örneğin, Mayıs 2021’in başından bu yana herkes, Elon Musk’ın Tesla ile Bitcoin ödeme desteğini bırakmasına ve Çin’in Bitcoin’i kendi topraklarından yasaklamasına odaklandı. Genellikle Çin’in son günlerdeki bu hamlesi, bütün madencilik şirketlerini ekipmanlarını dünyanın diğer yerlerine taşımaya zorluyor.

Bitcoin inanılmaz ilerleme kaydediyor

Bu arada, geçen zamanlarda ufak bir Latin ülkesi olan El Salvador, Bitcoin’i resmi para birimi olarak ilan etti. Bu dijitalleşen dünyada ileriye dönük atılmış olağanüstü bir adım. El Salvador da uzun metrajlı bir vizyonla karar vermiş olan ilk ülke. Önümüzdeki aylarda ve senelerde Orta ve Güney Amerika’daki başka ülkeler de aynı yolu izleyecektir. Paraguay, bildiğiniz gibi El Salvador’un yaptığı gibi Bitcoin fırsatını yakalamaya hazırlanıyor zaten. Bunu Afrika ve Asya’da da takip edecek. Gelişmekte olan çoğu ülke, Bitcoin ile geleceklerini daha iyi duruma getirme fırsatını yakalayacak. Bu, halklarının iradesiyle değil, aynı vakitte tarihle de uyumludur. Amerikan kurumları, IMF ve Dünya Bankası buna karşı çıkacak, fakat bu yalnızca modası geçmiş bir kurum olmaktan korktukları içindir. Gerçekte, Bitcoin bir dünya bankasıdır.

Önemli bir not vermek isterim: El Salvador’da Volkanlar, Paraguay’da ise büyük nehirler bulunmakta. Paraguay hali hazırda yeşil enerjiden ürettiği elektriğin %80 ile 90’nını Arjantin ve Brezilya gibi komşu ülkelere satıyor.

Bildiğiniz gibi, 1980’den başlayan neoliberalleşme çalışmaları ile eş güdümlü tüm dünyaya dolar endeksli bir Amerikan oyunu dayattılar. Bu oyunun krupiyeleri(ganyotçu) olarak IMF, Dünya Bankası, Dünya Ticaret örgütünü atadılar. Eli ve iradesi zayıf olan ülkeler ilk olmak üzere yavaş yavaş tüm dünyayı bu oyuna dahil ettiler. Hatırlayacaksınız Türkiye bu neoliberalizm oyununa, Özal’ın 24 Ocak kararları ile eş güdümlü dahil olan ilk ülkelerdendi. Bu oyunla eş güdümlü ülkelerin gelir- tüketim dengeleri devamlı manipüle edilerek ülkeler devamlı bir kriz döngüsüne itildi. Paradan, ticaretin inceliklerinden, ekonomiden anlamayan ahraz ülkeler Amerika’nın ‘Ekonomik krizin varsa IMF sana dolarla borç versin.’ sopalı havucuyla devamlı denetim altında tutulmaya çalışıldı. Bugün geldiğimiz noktada bu fason ülkelerin borç döngüleri ise bundan sonra çevrilemez boyutlara ulaştı. Bildiğiniz gibi Arjantin, Venezuela, Bolivya, Paraguay, El Salvador gibi Latin ülkelerin ekonomisi uzun yıllardır bu oyundan mustarip. İşte De-Fi ve Bitcoin, bu ağalık düzenine bir isyan arkadaşlar. Bu yüzden isyan ilk olarak Amerika’nın arka bahçesi olarak tabir edilen Latin ülkelerinde meydana çıkmış bulunuyor.

Çin Yasakları

Bazı insanlar, günlük Bitcoin fiyatını incelemek amacıyla çokça vakit harcıyor. Ama Amerika ve Latin Amerika’daki çoğu kişi Bitcoin madenciliğinde kaydedilen bir gelişmeye de birazcık ilgi sündürmek gerekiyor. Bitcoin için yenilenebilir temiz enerji tüketimini en üst seviyeye çıkarma mücadelesinde kaydedilen ilerlemeden bahsediyorum.

Çin’de Bitcoin’in yasaklanması, yeşil madenciliği teşvik edecek. Çin’den Batı’ya Bitcoin madenciliğinin büyük göçüne şahit oluyoruz. Bunların hepsi Bitcoin için son derece katalizör etki. Fakat bundan yararlanmak amacıyla sabırlı olmanız gerekecek. Anahtarımız sabır çünkü. Bitcoin devrimi bir uzun bir maraton. Birçok insan bunu unutmuş görünüyor. Durum buysa, gözleri şu 4 kuralla eş güdümlü açmanın süreyi geldi:

Sözün Özü; Şu an içerisinde bulunduğumuz geleneksel – fiziki para- finans kapital düzeninde enflasyon devamlı sizden çalıyor. Merkez bankaları keyfe keder boyuna para basıyor. Bitcoin’de amaç, paranız üzerindeki kuvveti tekrar kazanmaktır. Bu biraz vakit alacak, fakat rahat olun, Bitcoin’in başarısı kaçınılmazdır. Bu yüzden, Bitcoin fiyatındaki en küçük bir düşüşte paniklemeyi bırakacaksınız. Bunun yerine, daha çok BTC biriktirmek amacıyla düşüşleri eşi benzeri olmayan bir fırsat olarak göreceksiniz. Bu, sizi önümüzdeki senelerde Bitcoin birikim oyununu kazanacak bir konuma getirecektir. İnsanlık tarihindeki bu aynısı görülmemiş parasal devrimde sabır ve güven, istikbal yıllarında en iyi müttefikleriniz olacak.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Sansür Dergi Ekonomi Yazarı.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir